top of page

Kdekrademor v Příbrami!

Vojtěch Franců

22. 7. 2022

„Festival Odraz dodal Příbrami takovou zář a energii, kterou by město mělo žít,“ uvedl Martin Čermák, hlavní organizátor festivalu Odraz, kde jsme 30. června odehráli Kdekrademor. Jak hodnotí Martin průběh festivalu? I to se můžete dočíst v rozhovoru níže. Cesta k realizaci festivalu znamenala obrovskou práci. Studentský tvůrčí tým věnoval přípravám mnoho času a přes platformu Hithit se jim podařilo vybrat potřebné finance.

Jak hodnotíte festival? Jaká byla reakce místních, cítili jste podporu od města

Příbram?

Průběh festivalu hodnotíme pozitivně, což je možná takové klišé, ale pozitivní to opravdu bylo! Příbram takhle většinou moc nežije, a ten festival ji projasnil, stejně jako Pražskou ulici, kde byly uskutečněny výstavy – to všemu dodalo určitou zář a energii, kterou by to město mělo žít.

Reakce místních záležela na tom, jestli to byli spíše mladí nebo obecně lidé naklonění kultuře, nebo spíše ti ostatní. Nás překvapilo, že se zastavovali i lidé, kteří se o kulturu aktivně nezajímají. Moc nás potěšilo, že festival trošku rozproudil ty pomyslné vody. Městské kulturní centrum nás hodně podporovalo, protože aktivně stojí za mladými v Příbrami, kteří chtějí ve městě vytvářet kulturu, a tímto jim moc děkujeme za podporu.Co máš osobně na festivalu nejraději ty?

Co se týče programu, to říct nedokážu – za sebe můžu jedině říct, že to bylo určitě nabitý, a podle ohlasu diváků to bylo dost na úrovni. Já jsem z toho ale víceméně nic neměl, užil jsem si to vlastně nejvíc když jsem sám vystupoval. Vždycky když bylo jiné vystoupení, tak jsem pořád něco nosil, nebo řešil přes telefon a tak podobně. Ale rád to pořádám, protože mě baví atmosféra ostatních – to, co je kolem. Mladí lidé, kteří ve svém volném čase a nezištně do kultury vkládají obrovské množství energie a mají silnou vůli se semknout a té kultuře něco dát – tím myslím hlavně naše organizátory. Ale taky mě moc baví nadšení umělci, což zahrnuje samozřejmě i vás – je snaha něco si vydělat, ale je tam převážně to nadšení a čistá motivace pozvednutí kultury. Pro mě je nejdůležitější, aby kultura a město žilo.


Je vaším přáním festival do budoucna rozšiřovat? Pokud ano, jakým

způsobem?

Ohledem rozšiřování festivalu to vidím trochu bledě, protože naprostá většina našich organizátorů se stěhuje do Prahy kvůli studiu, ale chceme samozřejmě v kultuře pokračovat alespoň nějakými menšími akcemi (koncerty, výstavami, apod.). Nicméně udělat takovýchto vícedenní festival, to už se nám asi nepovede. Ale uvidíme, co přinese čas, možná se to přeci jen zase vydaří.


Chtěli byste nám něco vzkázat?

Ohromně vám děkujeme za to, že jste přijeli. Vaše divadlo bylo dokonalý, všichni jsme se pokochali a ohlasy byly úžasný. Takže ještě jednou děkujeme, že jste vážili cestu k nám! Děkujeme, že děláte mladou kulturu. Budeme se těšit na další spolupráci.


NOTDIS: My také moc děkujeme za tu úctyhodnou práci, kterou jste na festivalu odvedli a těšíme se třeba na viděnou příští rok!


Odpovídal: Martin Čermák.

Na fotografii: organizační tým Festivalu Odraz

bottom of page